کمپرسور و کندانسور در کولرگازی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اعضای محترم خانواده کرج بوران. در مطالب قبلی، در مورد کولرگازی پنجره ای و سیکل مکانیکی آن توضیحاتی را به شما ارائه دادیم. امروز تصمیم داریم از میان مواردی که در سیکل مکانیکی ذکر کردیم، به توضیح کمپرسور و کندانسور بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

کمپرسور

کمپرسور بخار مبرد کم فشار با دمای کم را از طریق لوله مکش (برگشت - سکشن) جذب کرده و پس از متراکم نمودن آن از طریق لوله رفت (دهش - دیس شارژ) با فشار و دمای بالا به سمت کندانسور هدایت می کند به طور کلی دو عمل مهم را انجام می دهد.

1-متراکم کردن ماده مبرد

2- با ایجاد اختلاف فشار در سیستم موجب گردش ماده سرمازا در سیکل می شود.

نکته مهم: کمپرسور رفت و برگشتی بسته و غلطکی در کولرگازی پنجره ای بیشتر کاربرد دارند.

کندانسور

لوله نسبتا بلندی به صورت مارپیچ (کویل) درآمده است. ابتدای آن به لوله رفت کمپرسور و انتهای آن به درایر متصل است. در کندانسور (تقطیرکننده یا چگالنده) گاز به مایع تبدیل می شود یعنی مبردی که با فشار زیاد و به صورت فوق گرم از لوله رفت کمپرسور خارج می گردد بر اثر تبادل حرارت با محیط خارج، گاز را خنک کرده و به مایع تبدیل می کند. کندانسور کولرگازی پنجره ای در طرفی نصب شده که رو به بیرون ساختمان است و هوای تازه را به وسیله فن کندانسور از کنار دستگاه مکیده و پس از عبور از روی کلاف تقطیر به محیط پس می دهد. حداقل 150 سانتی متر فاصله از دیوار داشته باشد تا تبادل حرارتی بهتری با محیط انجام دهد.

جنس کندانسور در کولرهای گازی از مس سخت ساخته می شود. برای انتقال حرارت بهتر و افزایش استحکام به کندانسور پره هایی (فین) اضافه می کنند. پره های کندانسور سطح تماس را زیاد کرده و خنک شدن آن را آسان می کند.

به یاد داشته باشید گرد و غبار و جرمی که روی لوله های کندانسور را می پوشاند به منزله عایق هستند و از انتقال حرارت و خنک شدن جلوگیری می کنند، بنابراین باید آنها را تمیز نگه داشت.

عیب یابی

به علت استحکام بالا و سادگی ساخت، کندانسور کمتر دچار عیب می شود اما به مرور زمان بر اثر کار زیاد سیستم، ممکن است داخل و خارج آن جرم ایجاد شود که باید با مواد مناسب آن را شستشو دهیم. همچنین بر اثر پوسیدگی و ضربه خوردن ممکن است سوراخ گردد که باید آن را جوشکاری کنیم.

کرج بوران را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید.